Jakie ocieplenie dachu wybrać - międzykrokwiowe, czy nakrokiowe

Jeszcze nie tak dawno większość naszych dachów było izolowanych przez zastosowanie rozwiązań międzykrokwiowych. Znawcy tematy nie negują takiej metody ale wprowadzają również rozwiązania innowacyjne w postaci nakrokwiowej izolacji. Oczywiście obie formy mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o tą pierwszą to niestety nie da się uniknąć mostków cieplnych, które na powierzchni krokowi będą się pojawiać. Jeśli chce się je niwelować będzie się często wprowadzało dodatkowe warstwy wełny. Taki sposób okazuje się skuteczny, ale zostaje problem związany z tym, że skraplać się będzie wilgoć. Jeśli wprowadza się ocieplenie nakrokwiowe będzie można tego problemu uniknąć, krokwie są na wierzchu a inwestorzy coraz częściej na takie formy się decydują. 

ocieplanie poddasza

Ocieplenie międzykrokwiowe – metoda dla zwolenników tradycjonalizmu

Tego typu ocieplenie, które wiąże się z umieszczeniem materiałów miedzy krokwiami przede wszystkim jest rozwiązaniem dla tych osób, które cenią sobie tradycyjne formy. Jeśli uda się dobrać w takim przypadku w należyty sposób materiał izolacyjny to tak naprawdę można oczekiwać całkiem dobrej skuteczności właśnie w przypadku takiej instalacji. Jeśli wprowadza się wełnę mineralną to trzeba jednak pamiętać o tym, by jej warstwa była odpowiednio duża, jeśli chce się przygotować skuteczną izolację. Dodatkowo należy prowadzić izolację tak, by minimalizować powstające mostki cieplne. 

Nakrokwiowo – to znaczy oszczędnie i estetycznie

W przypadku izolacji nakrokwiowej mówić można tak naprawdę o czymś nowoczesnym. Jest to alternatywna dla tradycyjnych metod forma, która dobrze się sprawdza. Tutaj jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że rezygnujemy z wełny mineralnej i zamiast niej przygotowujemy specjalne izolacyjne płyty, które będzie trzeba umieścić bezpośrednio na krokwiach lub deskowaniu. Płyty te charakteryzują się doskonałą izolacyjnością, dlatego będą rozwiązaniem, które naprawdę dobrze się sprawdzi. Dodatkowo taka instalacja ma zaletę związaną z tym, że charakteryzuje się naprawdę ciekawą formą i wytrzymałością, dzięki czemu efekty jej działania będą się utrzymywały przez lata. Rozwiązanie takie jest jednak droższe w realizacji ale zwraca się po czasie, ponieważ dzięki niej obniża się rachunki z ogrzewanie.

 

 

Wiktor

Redaktor naczelny.

Zobacz również