9 podstawowych pytań, które należy sobie zadać przy wyborze kolorów sidingu

Zmiana koloru siding może mieć wpływ nie tylko na to, jak się czujesz o swoim domu, ale także na jego wartość. Świeże malowanie (lub zupełnie nowy rodzaj bocznicy) może pomóc wydobyć najlepsze cechy Twojego domu i sprawić, że Twój wygląd zewnętrzny będzie się wyróżniał. Najlepszy kolor siding zależy od istniejącej kombinacji odcieni w wykończeniach, drzwi wejściowych, dachu i innych elementów zewnętrznych, a także od ogólnego stylu domu i jego otoczenia. Jeśli utknąłeś na który kolor bocznicy wybrać, zacznij od zadania sobie tych 9 pytań, które pomogą Ci wskazać właściwy kierunek.

1. Jaka jest Twoja okolica?

Jazda i biorąc w schematach kolorów domów, które kochasz jest dobrym pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o kolorze bocznicy. Zwróć szczególną uwagę na domy w Twojej okolicy, zwłaszcza te stylizowane na podobne do Twojego. Chociaż chcesz włączyć swój własny styl do schematu kolorów bocznicy, chcesz również, aby wybór wyglądał dobrze w lokalizacji domu. Jeśli Twoja okolica jest bardziej eklektyczna, na przykład, możesz rozważyć bardziej kolorowe opcje, jeśli chodzi o kolory bocznicy.

2. Budujesz nowy dom czy aktualizujesz jego zewnętrzną konstrukcję?

Jeśli wymieniasz istniejącą bocznicę, wybierz nowy profil bocznicy podobny do istniejących cech Twojego domu. Jeśli jednak Twój dom jest nowym budynkiem, możesz mieszać i dopasowywać profile bocznic, aby uzyskać wyróżniający się charakter i schemat kolorów o dużej atrakcyjności. Uwielbiasz elewacje w stylu wiejskim? Wypróbuj pionowy siding o gładkim wykończeniu. Jeśli odpowiada Ci styl cottage lub nadmorski, rozważ boazerię z listwami lub gontem, aby uzyskać piękny wygląd drewna bez gnicia i wypaczania. Gdy już zdecydujesz się na profil sidingu, użyj go, aby wpłynąć na swoją paletę kolorów. Kremowe biele i delikatne beże zazwyczaj pasują do profili typu farmhouse, podczas gdy współczesne gładkie bocznice wyglądają wyraziście w odcieniach szarości lub granatu.

siding

3. Jaka jest architektura Twojego domu?

Styl Twojego domu może dostarczyć wizualnych wskazówek, które pomogą Ci w wyborze kolorów sidingów. Na przykład, domy w stylu kolonialnym są często malowane na jeden, klasyczny kolor, taki jak biały; nietypowe akcenty mogą zaoferować subtelny, ale nowoczesny zwrot do tego tradycyjnego schematu. Inne style domów, w tym domek lub kraju, może zaoferować więcej swobody, jeśli chodzi o wybór kolorów bocznicy dla domu.

4. Jak duży jest Twój dom?

Próbki kolorów bocznic mogą być mylące. Ciemny kolor może wyglądać bogaty i charakterystyczny na początku, ale kiedy malowane na fasadzie średniej i dużej wielkości domu, może czuć się ponury i przytłaczający. Jednocześnie, zbyt jasne kolory mogą czasami uniemożliwić mniejszemu domowi wyróżnienie się w krajobrazie. Miej to na uwadze: Jaśniejsze kolory mogą zneutralizować cechy, które chcesz zdemaskować, podczas gdy ciemniejsze kolory przyciągają uwagę do miejsc, które chcesz podkreślić.

5. Jakiego koloru jest Twój dach?

Kolory siding mają zmienną żywotność, ale dach będzie prawdopodobnie trwać od 20 do 30 lat. W rezultacie, kolor dachu powinien być głównym czynnikiem, który należy rozważyć przy wyborze kolorów siding. Jeśli materiał pokrycia dachowego jest ciemny, może to zmotywować Cię do rozważenia lżejszego schematu kolorów bocznicy. Bardziej wyciszony, neutralny odcień dachu, z drugiej strony, może pozwolić na więcej wyborów, jeśli chodzi o schematy zewnętrzne.

6. Jaki styl krajobrazu masz?

Krajobraz wokół Twojego domu odgrywa ważną rolę w określaniu kolorów bocznicy. Na przykład, surowy współczesny krajobraz w połączeniu z cukierkowym schematem kolorów zewnętrznych może nie być idealnym wyborem, zwłaszcza w konserwatywnej okolicy. I odwrotnie, jaskrawo kolorowy ogród w stylu cottage może uzasadniać bardziej stonowany schemat kolorów bocznicy dla równowagi.

7. Jaki jest Twój klimat?

Sposób, w jaki dany kolor bocznicy wygląda w jasne, słoneczne dni nie zawsze jest tym, co dom czuje w pochmurne zimowe popołudnie. Ogólna zasada kciuka: Intensywne światło słoneczne w okresie letnim sprawia, że kolory wydają się jaśniejsze. Zanim zdecydujesz się na kolor bocznicy, weź pod uwagę klimat w Twojej okolicy i to, jak typowe warunki pogodowe wpłyną na wygląd danego odcienia.

8. Jak Twoje ulubione kolory farb wyglądają o różnych porach dnia?

Testowanie jest kluczem do zorientowania się, jak kolor bocznicy będzie wyglądać w różnych warunkach oświetleniowych w ciągu dnia. Jeśli możesz, zastosować próbki swoich możliwych kolorów bocznicy na różnych stronach domu i dobrze się im przyjrzeć rano, po południu i wieczorem. To jest dobry pomysł, aby malować te próbki w pobliżu elementów w domu, którego kolor nie zmieni, takich jak fundamenty cegły, na przykład.

9. Czy zastanawiałeś się nad kolorami uzupełniającymi?

Jeden kolor siding nie sprawia, że schemat kolorów: Główny odcień potrzebuje akcentów, które są jaśniejsze lub ciemniejsze. Wybierz dwa lub trzy odcienie, aby zaktualizować wykończenie okien, drzwi i balustrady. Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać, postaw na jeden kolor uzupełniający, który zapewni jasny punkt centralny i jeden odcień, który jest o jeden lub dwa odcienie jaśniejszy lub ciemniejszy od głównego koloru bocznicy.

Wiktor

Redaktor naczelny.

Zobacz również