Dachówki ceramiczne: połączenie tradycji z nowoczesnością

Dom jednorodzinny

Zwieńczeniem każdego domu jest dach. W znacznej mierze to on stanowi o jego charakterze. Dachówki ceramiczne są idealnym rozwiązaniem zarówno do domów w nowoczesnym stylu, jak i wówczas, gdy poddawany renowacji jest klasyczny dach. Sprawdźmy, które dachówki są lepszym rozwiązaniem w przypadku nowego budownictwa, a które lepiej przypomną nam minione lata. Na rynku znaleźć można dzisiaj mnóstwo rozmaitych dachówek ceramicznych, które różnią się kolorem, a także zastosowaną powłoką. Zanim więc zdecydujemy się puścić wodze naszej fantazji powinniśmy pamiętać, aby kształt oraz kolor dachówki zawsze skonsultować z projektantem i dopasować do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Budynek nowoczesny

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że nowoczesne budynku stanowią połączenie stali i szkła. Warto jednak wiedzieć, że ceramiczne pokrycia dachu także świetnie prezentują się z nowoczesnymi bryłami. Doskonałym przykładem jest płaska dachówka Actua. Stosuje się ją nie tylko na industrialnych budynkach charakteryzujących się niewielkim spadem, ale również na płaszczyznach o przebiegu całkowicie pionowym w charakterze dachówki elewacyjnej. Nowoczesność to jednak nie tylko sam kształt dachówki, ale też sposób w jaki została wykończona. Doskonałym sposobem na zwieńczenie budynku mieniącego się nowoczesnymi materiałami jest wykonanie pokrycia z dachówki glazurowanej. Dyskretny urok klasyki W ciągu ostatnich lat istny renesans przeżywa dachówki określana mianem renesansowej. Jest niewątpliwym atutem jest wielka uniwersalność. Dachy, które zostały pokryte tym rodzaj dachówki można dostrzec zarówno na nowo powstających domach, jak i na tych, które poddawane są renowacji. Bardzo dużą uniwersalnością odznaczają się także dachówki Marsylki. W tym wypadku jednak faktura dachu jest już dużo bardziej zdecydowana.

Oba rozwiązania cechuje bardzo duża ekonomiczność. Zarówno dachówki marsylki, jak i te renesansowe mają dość duże rozmiary. Aby pokryć jeden metr kwadratowy dachu, potrzeba około dziesięć dachówek. W przypadku karpiówki potrzeba aż trzydzieści sześć dachówek. Renowacje budynków Dachówki ceramiczne doskonale sprawdzają się do celów renowacyjnych. I to zarówno w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów użyteczności publicznej, jak i domów o charakterze prywatnym. Zdecydowanie najczęściej stosuje się elementy, które możliwie jak najbardziej przypominają pierwowzór.

Katarzyna

Redaktor. Projektantka wnętrz.

Zobacz również