Na co zwracać uwagę wybierając płytki do łazienki?

Zgodnie z nieco żartobliwą zasadą pierwszym krokiem, jaki należy wykonać remontując łazienkę, jest podjęcie decyzji o wzięciu na swoje barki tego rodzaju zadania. Jeśli jesteśmy już przekonani o tym, że chcemy się go podjąć, możemy zdecydować się na obliczenie budżetu, jaki będzie nam niezbędny, określenie stylu, który uznajemy za najbardziej atrakcyjny, a potem – na znalezienie idealnych płytek i dodatków, dla których charakterystyczne jest to, że współgrają z nimi. Potem możemy już mówić o tym, że od pięknego wnętrza dzieli nas zaledwie moment.

Płytki ceramiczne często postrzega się jako idealny wybór do każdej łazienki i nie ma w tym przypadku. Na uwagę zasługuje zarówno ich funkcjonalność i trwałość, jak i niemożliwa do zakwestionowania atrakcyjność wizualna. Tu na szczególną uwagę zasługują płytki wykonane z gresy, są one bowiem gwarantem bezpieczeństwa – antypoślizgowe, odporne na wilgoć i dobrze radzące sobie ze zmianami temperatur. To właśnie trwałość materiału wydaje się mieć kluczowe znaczenie, pozwala ona bowiem na oszacowanie czasu, jaki upłynie do kolejnego remontu.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak wybrać płytki, aby tego nie żałować, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Tu możemy liczyć zresztą na niemałe wsparcie ze strony producentów, ci bowiem dokonują podziału płytek na ścienne oraz podłogowe. Jeśli zastanawiamy się nad płytkami ściennymi, najprawdopodobniej w pełni usatysfakcjonuje nas nawet klasyczna ceramika. Jeśli jednak w centrum naszego zainteresowania znajduje się podłoga, znacznie bardziej trwały gres okaże się z pewnością rozwiązaniem szczególnie wartościowym. Nie może być zresztą inaczej, jest on bowiem bardziej odporny, lepiej radzi sobie z wilgocią, a do tego jest odporny na ślizganie. Wybór koloru płytek jest zdecydowanie bardziej subiektywny, choć i on nie powinien być przypadkowy. Tu kluczowe znaczenie powinno mieć dla nas to, w jakim stylu ma być utrzymana aranżacja. Jeśli łazienka jest mała, a do tego nie ma najlepszego oświetlenia, najlepszym rozwiązaniem będą płytki białe lub beżowe. Jeśli jednak mamy do czynienia z tak zwanym wnętrzem postindustrialnym, możemy pozwolić sobie nie tylko na szarość, ale i wypukłą fakturę. Fakturze płytek również warto zresztą poświęcić nieco uwagi. Jeszcze przed zakupem płytek należy więc zastanowić się nad tym, jak będą one współgrać ze stylem, który uznaliśmy za najbardziej atrakcyjny.

Nie można zapominać również o funkcjonalności. Płytki trzeba będzie czyścić, a nam z pewnością będzie w szczególny sposób zależało na tym, aby czynność ta nie zajmowała zbyt wiele czasu. Wybór fug, a więc spoiwa znajdującego się między płytkami, również może być dokonany na dwa sposobu. Możemy wybierać je pod kolor płytek, nic jednak nie stoi na przeszkodzie również temu, aby odwołać się do zasady kontrastu i możliwości, jakie otwiera ona przed nami. Ciekawym rozwiązaniem jest w tym kontekście między innymi wyjątkowo efektywne połączenie cwanych płytek i białych fug. Podczas remontu warto tez pomyśleć o oświetleniu, które pomoże nam sprawnie poruszać się przestrzeni i podkreśli związane z płytkami detale.

Wiktor

Redaktor naczelny.

Zobacz również