Garaż w piwnicy: wady i zalety

Zanim podejmiemy decyzję o budowie podpiwniczonego domu z garażem umieszczonym w piwnicy, powinniśmy się bardzo dokładnie zastanowić.

Z jednej strony tak ulokowany garaż zajmie zdecydowanie mniej miejsca na działce. Wydaje się więc to idealne rozwiązanie dla tych, którzy są właścicielami niewielkich działek. Z drugiej strony wjechanie oraz wyjechanie zimą z takiego garażu jest o wiele trudniejsze. Mnóstwo czasu trzeba przeznaczyć także na odśnieżanie podjazdu.

Czy więc takie rozwiązanie można wybrać?

Na takie pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko uzależnione jest bowiem od tego, jak położona jest działka oraz jakie warunki gruntowe na niej występują. Wskazać można jednak kilka czynników, które powinno się wziąć pod uwagę, podejmując decyzję. Jeżeli poziom wód gruntowych na działce jest wysoki, najlepiej jest zrezygnować z podpiwniczenia. Można zdecydować się wprawdzie na izolację typu ciężkiego, ale jest to przedsięwzięcie naprawdę kosztowne. W praktyce wiąże się bowiem z wylaniem fundamentu pod całym budynkiem zamiast zastosowania ład fundamentowych. W efekcie budynek jest chroniony przed nierównym osiadaniem w efekcie niestabilności gruntu podmakającego. Izolacja ciężka jest naprawdę skuteczna, ale jej wykonanie nie jest tanie. Jeśli więc możemy z niej zrezygnować, lepiej to zrobić. Jeżeli działka położona jest poniżej innych terenów, leży niżej niż droga dojazdowa, a także sąsiednie działki, trzeba liczyć się z tym, że będzie zalewała ją woda opadowa. W takiej sytuacji jest niemalże pewne, że woda będzie spływać do wybudowanego garażu. W takim wypadku trzeba wykonać solidne ogrodzenie z podmurówką oraz odwodnienia liniowe wytyczone przed bramą garażową. Generuje to jednak dodatkowe koszty. Trzeba jednak pamiętać, że zalanie garażu może wiązać się z koniecznością poniesienia jeszcze wyższych kosztów.

Jeżeli działka jest mała i położenie garażu na parterze budynku nie jest możliwe, warunki wodne są korzystne, garaż w piwnicy okazuje się być rozwiązaniem najlepszym do zastosowania. Nie zajmie niepotrzebnie miejsca na działce, będzie mieścił się w bryle budynku. Dodatkowo podpiwniczenie pozwala na przechowywanie żywności. Wszystko z uwagi na panujące w sezonie letnim w piwnicy niższe niż w pozostałych częściach domu temperatury. Decyzję o budowie garażu w piwnicy zawsze trzeba dobrze przemyśleć. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, a jednocześnie bardzo praktyczne. Kiedy jednak nie zostanie wykonane odpowiednie odwodnienie, może okazać się też bardzo kłopotliwe. Niewątpliwą zaletą garażu umieszczonego w piwnicy jest bezpośrednie jego połączenie z częścią mieszkalną domu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w sezonie zimowym.

Maria

Projektantka wnętrz, dekoratorka

Zobacz również