Panele czy podłoga z drewna?

Stając przed koniecznością wyboru, czy postawić na podłogę z paneli czy też taką zrobioną z drewna, koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie na jakich jej cechach zależy nam najbardziej. Jeżeli stawiamy przede wszystkim na względy praktyczne, najlepiej jest zdecydować się na panele.

Niewątpliwą zaletą paneli jest to, że kosztują zdecydowanie mniej niż podłoga wykonana z desek. Do tego ich utrzymanie w czystości nie nastręcza większych problemów. W wielu wypadkach są również dużo bardziej odporne na powstawanie uszkodzeń. Dobrze znoszą także upływający czas. Bardzo często panele robione są z płyty HDF (ang. High Density Fibreboard - płyta z włókien drzewnych). Zastosowana płyta różni się stopniem ścieralności. W efekcie uzyskuje się panele idealne do pomieszczeń o różnym natężeniu ruchu. Pokrywa się je następnie laminatem. Ich spodnia część to warstwa papieru, który zapewnia skuteczną ochronę podłogi przed nadmiernym naprężeniem po zalaminowaniu.

Podłoga z drewna to natomiast niesamowite walory estetyczne. Do tego producenci podkreślają, że drewniana podłoga w korzystny sposób wpływa na zdrowie człowieka. Naturalne drewno ma także doskonałe walory termoizolacyjne. Gwarantuje również bardzo dobrą izolację akustyczną. Podłoga, która została poddana laminacji wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim do jej czyszczenia trzeba używać specjalnych środków, które przeznaczone są do pielęgnacji laminatu. Należy także unikać tych czynników, które mogłyby uszkodzić powierzchnię. Zalicza się do nich rozmaite detergenty oraz proszki, a także ostre przyrządy czyszczące. Do czyszczenia w zupełności wystarczy miękka ściereczka lub POM z odrobiną wody oraz delikatnego środka pielęgnującego. Trzeba pamiętać, aby nie narażać paneli na kontakt z dużą ilością wody. Wymagane jest także zabezpieczenie nóg mebli oraz wszystkich tych elementów, które potencjalnie mogłyby porysować podłogę. Zalicza się do nich kółka od foteli. W tym wypadku idealnie sprawdzają się filcowe podkładki, których zakup nie stanowi obecnie żadnego problemu.

Zachowując wszystkie opisane środki ostrożności, można być pewnym,że panele przez długie lata będą wyglądały naprawdę doskonale. W przypadku podłóg drewnianych także niezbędne jest zastosowanie specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia. Konieczne jest także regularne cyklinowanie. Cykliniarki, które dostępne są dzisiaj mogą zdjąć nawet 0,5 mm powierzchni poddawanej czyszczeniu.

Maria

Projektantka wnętrz, dekoratorka

Zobacz również