Wynajem czy kupno? Jak mieszkać w dużym mieście

Kupowanie i wynajmowanie mieszkania

Jeśli finansujesz mieszkanie lub dom, nie płacisz już czynszu netto za zimno, co dla wielu finansistów budynków oznacza "pieniądze wyrzucone przez okno". Zamiast tego inwestujesz w wciąż stabilną rzeczywistą wartość, w której możesz żyć lub wynająć siebie i przekazać ją przyszłym pokoleniom.
W pierwszym scenariuszu właściciele otrzymują nadwyżkę finansową z tytułu utraty czynszu, którą mogą wykorzystać na spłatę kredytu i utrzymanie domu, w drugim scenariuszu odbywa się to poprzez dochody z wynajmu. Oba mogą mieć zarówno zalety, jak i wady, w zależności od Państwa sytuacji osobistej, rynku, lokalizacji nieruchomości i wysiłku, jaki nieruchomość powoduje. Damy Ci przegląd tego, na co musisz być przygotowany jako właściciel.

Czego mogę się spodziewać jako właściciel-najemca?

Jeśli korzystasz ze swojej nieruchomości samodzielnie, jesteś niezależny w zakresie projektowania, utrzymania i odnawiania swojej nieruchomości. Nie musisz się martwić o to, czy wyłożony kafelkami salon nie będzie niezadowolony z potencjalnych lokatorów.

Nie jesteś też od razu pod presją, gdy tylko łazienka wymaga remontu lub naprawy. Kiedy je robisz, to w dużej mierze zależy to od ciebie. Oczywiście, wadliwego systemu ogrzewania nie można pozostawić bez naprawy na całą zimę, ale nie trzeba się martwić o utratę dochodów z powodu obniżenia czynszu za własne cztery ściany.

Co więcej, jesteś bezpieczny w swoim domu lub mieszkaniu przed wypowiedzeniem przez właściciela i przed nagłym wzrostem czynszu.

Jakie są korzyści z własnego użytku?

Największa zaleta: rozwój cen i lokalizacja są drugorzędne. Zwłaszcza na obszarach wiejskich zawód właściciela może okazać się bardziej opłacalny niż wynajem, ponieważ nie trzeba się obawiać uzależnienia od rynku. Jeśli Twoja nieruchomość straci wartość rynkową na papierze, nie ma to dla Ciebie większego znaczenia. Z drugiej strony, jeśli wartość Twojej nieruchomości wzrośnie, nie skorzystasz z jej wzrostu.

Jakie korzyści podatkowe mają właściciele-zamieszkańcy?

Jeśli chodzi o organy podatkowe, można ubiegać się o bardzo niewielkie korzyści podatkowe dla właścicieli-najemców: Odliczyć można tylko prace rzemieślnicze, za które nie zapłacono gotówką.

Jednak to, co sprawia, że zawód właściciela jest wart zachodu, to programy dotacji, które są objęte programem Riester: Dzięki nim można sfinansować dom z dobrym oprocentowaniem w różnych wariantach, a do tego otrzymać roczną dopłatę w wysokości 175 € na osobę dorosłą plus 185 € do 300 € na każde dziecko mieszkające w gospodarstwie domowym, w zależności od roku urodzenia. Ponieważ państwo chce wykorzystać "Wohn-Riester", aby wprowadzić ludzi do ich własnych czterech murów, aby mogli żyć na starość bez czynszu, otrzymasz dotacje tylko wtedy, gdy wprowadzisz się do finansowanej przez siebie nieruchomości.

Jakie są zalety wynajmu mieszkania?

Całkiem jasno: dochód. W najlepszym wypadku, mieszkanie zwraca się samo. Ale to jest skomplikowane i wymaga know-how. Zanim będziesz mógł w ogóle wynająć swój lokal, konieczne jest poniesienie kilku wydatków.

Przygotowania: Ekspertyzy, remonty i kontrole

Jeśli nabyliście Państwo istniejącą nieruchomość, która wymagałaby remontu, należy to zrobić przed pierwszym wynajęciem. Prowadzi to do wyższej ceny na rynku i większej liczby zainteresowanych stron. Większa efektywność energetyczna dzięki nowej izolacji lub nowoczesnym oknom ze szkła zespolonego jest również atrakcyjna dla wielu najemców. Jeśli dom ma podwórko lub ogród, to również należy go wyremontować.

Jakie dokumenty są wymagane, jeśli chcesz wynająć?
Aby móc wynająć, należy najpierw przygotować różne dokumenty. Należą do nich:

  • świadectwo energetyczne,
  • plan piętra,
  • umowa najmu od prawnika,
  • próba samoujawnienia informacji dla zainteresowanych stron,
  • znaczące zdjęcia nieruchomości.

Jeśli posiadają Państwo wszystkie niezbędne dokumenty, mogą Państwo ogłosić swoją nieruchomość na różnych portalach, np. tutaj, na portalu nieruchomości lub w lokalnej gazecie. W celu ustalenia, czy Twoi potencjalni najemcy są wypłacalni, możesz poprosić ich o dostarczenie Ci informacji o samodzielnym ujawnieniu, aktualnego zaświadczenia o braku zadłużenia z tytułu najmu oraz oświadczenia SCHUFA. Alternatywnie, mają Państwo również możliwość uzyskania zezwolenia, za pomocą którego mogą Państwo następnie samodzielnie złożyć wniosek.

Inne żądania, takie jak wyciągi bankowe, umowy o pracę lub pytania o stan cywilny, religię i inne sprawy prywatne są niedozwolone.

 

Maria

Projektantka wnętrz, dekoratorka

Zobacz również