9 rzeczy obowiązkowych dla wyboru najlepszego koloru drzwi wejściowych

Gotowy na odświeżenie drzwi wejściowych, ale nie wiesz, od czego zacząć? Spójrz na te wskazówki ekspertów i odkryj idealny odcień dla Twojego domu.

Kolor Twoich drzwi wejściowych nie powinien być kwestią czasu. W końcu to pierwsza rzecz, którą ludzie widzą, gdy odwiedzają Twój dom. Przednie wejście powinno służyć jako powitalna latarnia morska do witania gości. Chociaż możesz pomalować drzwi wejściowe na dowolny kolor, istnieje kilka czynników, które mogą pomóc Ci wybrać odcień, który pokochasz. Dzięki tym wskazówkom możesz sprawić, że Twoje drzwi będą się wyróżniać lub wtopią się w otoczenie, będą pasować do stylu lub naginać zasady, w zależności od Twojej wizji. Ponadto, jeśli mieszkasz w starszym domu, przemalowanie zużytych drzwi wejściowych to proste weekendowe odświeżenie, które przyniesie Ci wiele punktów za atrakcyjność. Postępuj zgodnie z tymi dos i don'ts dla wyboru idealnego koloru drzwi wejściowych.

Tak: Trzymaj się klasyki

Użyj neutralnego odcienia, takiego jak brązowy, czarny lub szary, aby uzyskać wygląd, który przetrwa próbę czasu. Nawet głębokie czerwienie i granaty są klasycznymi kolorami drzwi wejściowych, które działają jako neutralne. Jeśli Twój styl się zmieni lub zmienisz swój dom na zewnątrz później, neutralne odcienie dostosują się wraz z Tobą. Inną neutralną opcją jest bejcowanie drzwi zamiast malowania ich. Bejca do drewna podkreśli naturalny materiał drzwi lub wzór słojów.

Nie: Nie bój się kolorów

Niektórzy ludzie boją się używać jasnych kolorów w swoim wystroju, ale drzwi to mniejsze zobowiązanie niż malowanie całego domu lub pokoju. Dlaczego więc nie poeksperymentować? Jeśli masz odcień, który naprawdę przemawia do Ciebie, spróbuj go! Plusk pomarańczowy, żółty, lub zielony limonkowy czyni odważne oświadczenie na drzwiach wejściowych. Jeśli jaskrawe kolory są zbyt zniechęcające, spróbuj ciemnej wersji koloru, takiego jak burgund, leśna zieleń lub bakłażan.

Tak: Kup odpowiednią farbę

Ponieważ Twoje drzwi będą narażone na działanie czynników zewnętrznych, ważne jest, aby użyć odpowiedniej farby, aby zapobiec łuszczeniu się i blaknięciu później. Lateksowe farby zewnętrzne zapewniają pokrycie odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli twoje drzwi są metalowe, szukaj takich z wbudowaną ochroną przed rdzą. Bez względu na to, co wybierzesz, trzeba będzie przejść nad drzwiami z zewnątrz podkładu pierwszy. Przyjazne dla drzwi farby zewnętrzne są dostępne w różnych wykończeniach, w tym matowe, półbłyszczące i błyszczące. Wykończenie wysoki połysk przyniesie szczegóły architektoniczne, ale również pokazać więcej uderzenia i skazy na drzwi. Dla bardziej wyrozumiały przednie wykończenie farby drzwi, które będzie ukryć wady, zdecydować się na półpołysk farby.

Nie: Zaniedbać drzwi ekranu

Jeśli twoje drzwi wejściowe wyposażone są w drzwi burzowe lub drzwi ekranu, można pomalować jego rama kontrastujący odcień dla drugiego ciosu koloru. Ten uroczy domek wykorzystuje chłodne pastelowe odcienie na swoją korzyść. Wesoły bladoniebieski kolor drzwi ekranowych pojawia się ponownie na ramach okiennych i jako akcent na pionie schodów. W większości zielony dom wtapia się w otaczającą zieleń, a niebieskie akcenty prowadzą gości po schodach i przez drzwi.

Tak: Nawiąż do stylu domu

Ogólny styl Twojego domu może pomóc Ci wybrać kolor drzwi wejściowych. Odważny, nietypowy odcień, taki jak limonkowa zieleń w tym domu, to ukłon w stronę jego nowoczesnego wyglądu zewnętrznego. Nie bój się jednak łamać zasad. Użycie nieoczekiwanego koloru może dodać osobowości i ożywić tradycyjną fasadę.

Tak: Weź pod uwagę swoje otoczenie

Jeśli nie wiesz, jaki kolor wybrać dla drzwi wejściowych, poszukaj inspiracji w naturalnym otoczeniu domu. Zielenie, błękity, brązy i inne odcienie, które występują razem w naturze, będą również dobrze wyglądać w Twoim domu. Używanie naturalnych kolorów ma tę dodatkową zaletę, że Twój dom wygląda jakby należał do krajobrazu.

Nie: Wybierz kolor farby w pomieszczeniach

Aby w pełni zrozumieć, jak kolor farby będzie wyglądać, trzeba zobaczyć go w jego planowanego środowiska. Kolory mogą wyglądać bardzo różnie w różnych warunkach oświetleniowych. Tape próbki farby do drzwi zewnętrznych i obserwować kolor przez cały dzień. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy pomysł, jak to będzie wyglądać, malować mały swatch bezpośrednio na drzwiach.

Tak: Zrób to monochromatycznie

Jeśli masz mały dom, ten trik jest dla Ciebie. Powiększ optycznie swój dom, malując drzwi, listwy wykończeniowe, ramy okienne i elementy zewnętrzne na ten sam kolor. Monochromatyczny schemat kolorów zapewnia również neutralne tło dla błyszczących akcesoriów, takich jak donice i kinkiety wokół tych drzwi wejściowych do domu. Użyj koloru, aby podkreślić również inne detale architektoniczne. Tutaj, kolumny pomalowane na ciemniejszy odcień obramowują drzwi wejściowe.

Nie rób tego: Ignoruj wykończenia

Listwy wykończeniowe drzwi wejściowych również nadają się do pomalowania. Biała jest klasyczna, ale inną opcją jest uwydatnienie drzwi za pomocą kontrastujących listew. Bogate odcienie brązu, na przykład, mogą ocieplić drzwi w chłodnym kolorze. W tym domu ciemne wykończenie zapobiega wtapianiu się zielonych drzwi w otaczający je kamień.

Katarzyna

Redaktor. Projektantka wnętrz.

Zobacz również