Kiedy i jak bezpiecznie używać kominka


Twój nowy dom jest wyposażony w piękny kominek, z którego chętnie korzystasz. Ale kiedy i jak należy go używać, aby wszystko było bezpieczne? Czy istnieją pewne granice, pewne zasady, których należy przestrzegać przed rozpoczęciem użytkowania pieca lub kominka, niezależnie od tego, czy jest on opalany drewnem czy gazem?

UŻYWAJ SWOJEGO KOMINKA, GDY JEST ZIMNO LUB WILGOTNO

Oczywiście oczywistą odpowiedzią jest korzystanie z kominka, gdy jest zimno. W te mroźne zimowe dni, kiedy nie chcesz postawić nogi na zewnątrz, nie ma nic lepszego niż zwinąć się przy kominku z dobrą książką. A może po dniu spędzonym na nartach, nie miałbyś ochoty na słodką filiżankę gorącej czekolady przy kominku?

A co z tymi nieco cieplejszymi dniami, jesienią czy wiosną, kiedy wilgoć przenika przez twoje kości? Mały ogień rozprasza tę wilgoć i sprawia, że w domu jest przytulnie i wygodnie.

Niezależnie od tego, czy Twój piec lub kominek jest Twoim podstawowym źródłem ciepła, czy tylko dodatkowym urządzeniem grzewczym, docenisz go jeszcze bardziej podczas przerw w dostawie prądu, zwłaszcza w sezonie zimowym.

Jednakże, aby korzystać z pieca lub kominka, niezależnie od tego, czy jest on zasilany drewnem czy gazem, należy sprawdzić kilka rzeczy i przestrzegać określonych zasad.

UŻYWAĆ KOMINKA TYLKO WTEDY, GDY JEST ON ZGODNY Z LOKALNYMI WYTYCZNYMI

W zależności od regionu, w którym mieszkasz, do pieców i kominków mają zastosowanie różne wytyczne. W Stanach Zjednoczonych Agencja Ochrony Środowiska (EPA) określa wymagania dotyczące kominków i pieców na drewno. Od 15 maja 2020 r. urządzenia opalane drewnem nie powinny emitować więcej niż 2,5 g/h cząsteczek unoszących się w powietrzu i nie więcej niż 2,0 g/h w przypadku urządzeń na pelety. G/h oznacza, ile gramów drobnych cząsteczek emituje urządzenie na każdą godzinę użytkowania. Każdy stan i gmina może egzekwować swoje własne ograniczenia lub prawa, jak wspomniano na stronie internetowej EPA.

W Kanadzie, Kanadyjskie Stowarzyszenie Normalizacyjne (CSA) jest tym, które ustanawia wytyczne dotyczące jednostek opalanych drewnem. Zgodnie z ich przepisami, jednostki nie powinny emitować więcej niż 4,5 g/h cząsteczek unoszących się w powietrzu. Jednakże, każda prowincja może egzekwować swoje własne ograniczenia, a miasto Montreal posiada prawo, które ogranicza stosowanie jednostek opalanych drewnem.

W wielu przypadkach gminy nie będą wymagały od Państwa wyłączania obecnego urządzenia, jeśli nie spełnia ono wymagań. Jednak każda nowa instalacja musi być zgodna z przepisami. Bardzo ważne jest sprawdzenie aktualnych przepisów lokalnych przed użyciem pieca lub kominka.

UŻYWAĆ KOMINKA TYLKO WTEDY, GDY KOMIN ZOSTAŁ OCZYSZCZONY, A KOMINEK SPRAWDZONY

Komin musi być czyszczony co roku. Kominiarz usuwa popiół i kreozot z komina. Kreozot to wysoce łatwopalny osad chemiczny, który może doprowadzić do pożaru komina, gdy nie zostanie oczyszczony. Kominiarz usuwa również wszelkie zanieczyszczenia i pozostałości po zwierzętach, które mogły wkraść się do komina. Przystępuje on również do oględzin, aby upewnić się, że wszystko jest w dobrej kondycji i informuje, czy konieczna jest jakaś konserwacja.

Poza tym ważne jest, aby poddać piec lub kominek badaniu, aby upewnić się, że jest on solidny i działa prawidłowo.

UŻYWAJ KOMINKA TYLKO Z DZIAŁAJĄCYMI CZUJNIKAMI DYMU

Bezpieczeństwo twojej rodziny jest kluczowe. Upewnij się, że masz co najmniej jeden czujnik dymu na każdym piętrze, poza sypialniami, oraz czujnik tlenku węgla, również obok sypialni. Wymieniaj baterie co roku i testuj swoje urządzenia, aby upewnić się, że działają prawidłowo.

Łatwo jest zapomnieć o konserwacji czujek dymu, ponieważ urządzenia te są dyskretne i rzadko używane. Ale jeden incydent wystarczy, aby wszystko poszło na południe. Czujki dymu ratują życie, ale naszym obowiązkiem jest upewnić się, że znajdują się w stanie, w którym mogą to zrobić. Od tego zależy życie twoje i twojej rodziny.

Nigdy nie zostawiaj ognia bez opieki, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta domowe w domu. Wypadki zdarzają się tak szybko. Małe dłonie mogą łatwo dotknąć pieca i poparzyć się, a małe stopy mogą potknąć się i wpaść do kominka. Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, kochają ciepło i mogą się niestety zbytnio zbliżyć do pieca lub kominka i zranić.

Jeśli musisz wyjść z pokoju, upewnij się, że wcześniej wyprowadzisz dzieci i zwierzęta domowe.

Nie włączaj pieca lub kominka, jeśli śpisz lub jeśli wychodzisz z domu.

UŻYWAĆ PIECA LUB KOMINKA TYLKO W BEZPIECZNYM OTOCZENIU

Upewnić się, że w pobliżu pieca lub kominka nie znajdują się żadne produkty lub przedmioty łatwopalne. Między paleniskiem a wszelkimi przedmiotami łatwopalnymi musi znajdować się przynajmniej jeden metr.

Jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe, dodanie panelu ochronnego wokół kominka jest kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, aby zapobiec wypadkom.

Jeśli masz otwarty kominek, osłona przeciwpożarowa zapobiega wydostawaniu się żaru i iskier z paleniska i powodowaniu wypadku.

UŻYWAJ SWOJEGO KOMINKA ZE SPOKOJEM DUCHA

Wskazówki wymienione w tym artykule są bardzo łatwe do zastosowania i dadzą ci spokój ducha.

Ta rada i te zasady zostały wprowadzone w życie z myślą o bezpieczeństwie i dobrobycie wszystkich.

Gdy urządzenie spełni wymagania, komin będzie czysty, a w domu będą działać czujniki dymu, wystarczy, że usiądziesz przed kominkiem i będziesz mógł cieszyć się komfortem swojego domu, z wielkim spokojem.

Zobacz także: Jakie ocieplenie dachu wybrać - międzykrokwiowe, czy nakrokiowe

Katarzyna

Redaktor. Projektantka wnętrz.

Zobacz również