Koszty klimatyzacji – jak to policzyć?

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie już dziś funkcjonowania bez klimatyzacji.

Urządzenia klimatyzacyjne są obecne w biurach, w sklepach i w prywatnych domach. Jednak spora grupa osób w dalszym ciągu obawia się montażu klimatyzacji ze względu na koszty jakie może ona wygenerować w trakcie użytkowania. Jak więc policzyć ile będzie kosztowała nas klimatyzacja i jak będzie to wyglądać w ogólnych kosztach eksploatacji domu czy biura?

Postaramy się przybliżyć nieco ten temat i pokażemy orientacyjnie jak można policzyć takie koszty, ale nigdy nie uda się tego policzyć dokładnie. W naszym modelu obliczeniowym przyjmiemy, że w domu będą klimatyzowane tylko dwa lub trzy pomieszczenia, np. dwie sypialnie i salon. Załóżmy, że są tam zainstalowane 2 urządzenia o mocy 2,5 kW oraz o 5 kW, razem 10 kW dla wszystkich klimatyzowanych pokoi. Obliczono, że w naszym kraju czas największych upałów to około 200 godzin w ciągu roku. Jeśli urządzenia będą włączone w tym czasie, to liczba godzin pracy pokryje się z tymi obliczeniami, zazwyczaj przyjmuje się że maksymalnie klimatyzacja pracuje do 500 godzin w ciągu roku. Średnio pobór mocy to 1,58 kW dla mniejszych pomieszczeń typu sypialnia, oraz 3,2 kW dla pracy urządzeń w większych pomieszczeniach, typu salon. Jeśli przyjmiemy że cena prądu mieści się na poziomie 0,6 zł/kWh, to schłodzenie mniejszego pokoju będzie kosztowało około od 189 do 474 złotych, natomiast w połączeniu z kosztami schłodzenia salonu to będzie około 380 do 950 złotych na rok. Jeśli zainwestujemy w urządzenia bardziej ekonomiczne i oszczędniejsze, koszty te także zostaną zredukowane.

Warto także pomyśleć o odpowiedniej izolacji budynku, co znacznie pozwala na redukcję pracy klimatyzacji i dłuższe utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Niewiele osób o tym myśli, kierując się tylko wyborem i instalacja samej klimatyzacji. Zazwyczaj cały proces montażu i zainstalowania klimatyzacji opiera się na wyszukaniu energooszczędnego modelu klimatyzatora, tak aby same opłaty za prąd były odpowiednio niskie. Jednak można postarać się o schłodzenie budynku czy pomieszczenia poprzez zastosowanie osłon zewnętrznych na oknach (markizy, rolety), wokół budynku posadzić drzewa od strony południowej, ograniczając prace większości urządzeń elektronicznych oraz ograniczając dopływ gorącego powietrza z zewnątrz.

Maria

Projektantka wnętrz, dekoratorka

Zobacz również