Czy kominek może ogrzać cały dom?


Czy co roku przechodzisz przez ćwiczenie cięcia, rozłupywania i układania drewna w stosy?  Jesteś zmęczony miesięcznymi rachunkami za gaz lub olej opałowy, prawda?  Chciałbyś być trochę bardziej niezależny.  Po prostu podoba ci się sposób, w jaki czujesz ciepło drewna i chciałbyś, aby cały twój dom był miły i ciepły dzięki spalaniu drewna.  Jeśli coś z tego brzmi znajomo w twojej sytuacji, dobrze byłoby zainwestować kilka minut i przeczytać ten artykuł.

Z CERTYFIKATEM EPA CZY Z OTWARTYM SPALANIEM?

Niektóre kominki dostarczają poważnego ciepła.  Inne nie.  Niektóre kominki utrzymują ogień przez 8 do 10 godzin.  Inne nie.  Dlaczego tak jest?

Wiele kominków murowanych i bez prześwitu (ZC) ma niewielką lub żadną kontrolę nad ilością powietrza, które trafia do ognia.  Kominki bez żadnych drzwi to niewiele więcej niż ognisko w salonie.  Ogień pali się pod 8" lub 10" dziurą, która przechodzi przez twój dom.  Całe ciepło jest tracone w kominie.

Kominki z pogrubionymi drzwiami są nieco lepsze, ale nadal nie są skuteczne w kontrolowaniu powietrza do spalania lub szybkości spalania ognia.

Uszczelnione, uszczelnione drzwiczki na Twoim kominku, piecu lub wkładce są najlepszym rozwiązaniem.  Drzwiczki te pomagają zapewnić długi czas spalania.  A przy pomocy wentylatora większość ciepła jest dostarczana z powrotem do pomieszczenia, a nie tracona w kominie.

Jest to jedna z głównych różnic pomiędzy urządzeniem certyfikowanym przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) a urządzeniem, które nie jest certyfikowane.  Kominek, piec lub wkład kominkowy musi spełniać lub przewyższać specyficzne wymagania dotyczące emisji określone przez normy dotyczące nowych źródeł zanieczyszczeń (NSPS) wydane przez EPA.  Większość certyfikowanych urządzeń będzie działać w zakresie wydajności +70%.  Jest to +70% wytworzonego ciepła dostarczanego do Twojego domu, aby utrzymać ciepło Twojej rodziny.

W przypadku urządzeń z otwartym spalaniem nie ma wskaźników efektywności.  W rzeczywistości niektóre z nich będą prawdopodobnie działać z ujemną wydajnością.  Oznacza to, że pobierają one więcej ciepła z domu, niż się do niego przyczyniają!  Urządzenia z certyfikatem EPA będą spalać drewno znacznie efektywniej, oszczędzając czas i pieniądze oraz oszczędzając nasze zasoby.

PODGRZAĆ DOM

Jeśli chciałbyś ogrzać dom drewnem, nie myśl nawet o tym, żeby robić to za pomocą urządzeń, które nie mają oznakowania emisji EPA.  Będziesz tracił pieniądze i czas, spalając znacznie więcej drewna niż jest to konieczne.

Istnieje kilku producentów, którzy produkują bardzo wydajny, czysty sprzęt opalany drewnem.  Kominki, piece i wkładki kominkowe na drewno są dostępne w wielu rozmiarach.  Wielkość kominka na drewno jest wyrażona w stopach sześciennych.  Ważna jest również ocena BTU urządzenia.

CO TO JEST?

Wiele kominków, pieców i wkładów kominkowych jest w stanie ogrzać 2000-3000 stóp kwadratowych dobrze izolowanej przestrzeni.  Zazwyczaj są one oceniane na podstawie BTU/wyjściówki oraz wielkości stopy sześciennej paleniska.  Im większy kominek, tym więcej drewna będzie w stanie utrzymać.  Im dłuższa trwałość drewna, tym więcej ciepła wytwarza się w komorze spalania.

Ponad 70 000 BTU i kominka o wielkości większej niż 2,9 stopy sześciennej ogrzeje do 3000 stóp kwadratowych dobrze izolowanej przestrzeni.  Średniej wielkości paleniska o wielkości od 1,8 do 2,8 stopy sześciennej i od 40 000 do 70 000 BTU ogrzewają do 2000 stóp kwadratowych.  Mniejsze jednostki, o wielkości poniżej 1,8 stopy sześciennej, ogrzeją do 1000 stóp kwadratowych dobrze izolowanej powierzchni.

Proszę pamiętać, że to nie jest dokładna nauka.  Proszę zwrócić uwagę na słowa "do" w powyższym paragrafie.  Istnieje wiele zmiennych, które wpłyną na to, jak szybko dom traci ciepło.  Rodzaj konstrukcji i wiek domu, stan okien i drzwi, izolacja ścian bocznych i sufitów, orientacja na południe i Twój adres będą miały ogromny wpływ na wyposażenie, które wybierzesz.

Twój dealer WE LOVE FIRE może pomóc określić, jaki rozmiar i/lub model będzie dobrym wyborem dla Twojego domu.  Albo sprawdź nasz kalkulator BTU, aby dowiedzieć się, ile ciepła możesz potrzebować.

Jeśli ciepło nie jest ważne i jesteś palnikiem na drewno rekreacyjne, to jest tylko kilka pożarów w roku, może chcesz rozważyć kominek, który nie jest certyfikowany przez EPA.  Są one zazwyczaj tańsze i często wyposażone w dwuskrzydłowe drzwi.  Większość ciepła jest tracona przez komin i nie jest dostarczana do pomieszczenia.  Wydajność nie jest oceniana w przypadku tego typu kominków.  Ale w przypadku kilku pożarów wokół świąt i okazjonalnych weekendowych pożarów, dla niektórych osób mogą się one sprawdzić.

Po czasie i energii cięcia, rozłupywania, ciągnięcia i układania w stosy drewna, z naszego doświadczenia wynika, że większość ludzi chce korzystać z ciepła w swoim domu.  Nie chcą stracić większości ciepła w kominie.

INNE WZGLĘDY

W zależności od całkowitej wielkości i układu domu, drugi piec lub kominek może być gwarantowany.  Wielkość pomieszczenia z pewnością będzie miała znaczenie przy wyborze konkretnego modelu.  Będziesz chciał, aby kominek, płaszcz i palenisko wyglądały proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia.  Ruch powietrza wokół domu, przez wentylatory sufitowe, oscylacyjny wentylator podłogowy lub przez kanały wentylacyjne Twojego konwencjonalnego pieca jest bardzo ważny.  Powietrze musi krążyć wokół domu, aby pomóc wyrównać te zimne miejsca i zapobiec temu, aby jeden obszar był 80 stopni, a inny 55 stopni.  Domy będą się różnić pod względem tego, jak łatwo jest poruszać ogrzanym powietrzem, ale należy przeprowadzić pewne eksperymenty i sprawdzić, co jest najlepsze w danej sytuacji.

Zobacz także: Panele czy podłoga z drewna?

Wiktor

Redaktor naczelny.

Zobacz również