Jak ustawić rusztowanie

Rusztowania ramowe lub rurowe mają kilka zalet w porównaniu z rusztowaniami drabinowymi. Zapewniają szerszą powierzchnię roboczą, można je przemieszczać bez demontażu i wyposażone są w poręcze chroniące przed upadkiem. Ich montaż jest jednak bardziej czasochłonny, a cena w wypożyczalni jest wyższa.

Główne elementy rusztowań składają się z ram i krzyżulców, które układa się w wyższe jednostki. Najczęstsza sekcja ramy ma szerokość 5 stóp i wysokość 5 stóp, a krzyżulce mają długość 7 lub 10 stóp. Dostępne są również inne rozmiary.

Oprócz płyt bazowych i poręczy, należy wynająć śruby regulacyjne do łatwego poziomowania na nierównym podłożu, kółka blokujące, aby utrzymać jednostkę z ruchu i trzy deski, które zapewniają podłogę roboczą zespołu. Kiedy obliczysz wysokość, jakiej potrzebujesz, pomyśl, że możesz dosięgnąć pracy na wysokości 4 do 6 stóp nad deskami rusztowania. Dobierz sekcje na tyle wysokie, aby przy dwóch ustawionych w stos sekcjach osiągnąć wysokość ściany. Rusztowania wyższe niż dwie sekcje mogą stać się niestabilne.

Ten poradnik poprowadzi Cię przez podstawowy proces montażu rusztowania. Po drodze podajemy też kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa.

Czego potrzebujesz

  • Rusztowanie (sprawdź w lokalnym sklepie budowlanym, czy można je wypożyczyć)
  • Ogonki
  • Kołki łączące
  • Poziom
  • Deska 2x4

Krok 1: Uporządkuj wszystkie części

rusztowanie

Zanim zmontujesz sekcje rusztowania, uporządkuj wszystkie części w jednym miejscu. Następnie połóż dwie ramy końcowe na ziemi w pobliżu obszaru, który zamierzasz pomalować. Ustaw ich końce naprzeciwko siebie, drabinki po tej samej stronie, a podstawy w odległości około 7 stóp od siebie (lub na końcowej szerokości krzyżulców). Podnieść nogę jednej ramy i włożyć długi koniec regulowanego pręta śrubowego do nogi. Następnie włożyć pozostałe pręty do pozostałych nóg.

Krok 2: Montaż płyt podstawowych

 

Zamontuj teraz podkładki lub kółka, aby później nie trzeba było podnosić zmontowanego rusztowania w celu ich założenia. Różne modele rusztowań mogą mieć różne metody tego montażu, ale większość ma otwartą rurę, która nasuwa się na podstawę regulowanego pręta śrubowego. Zabezpiecz wszystkie płyty podstawowe lub kółka za pomocą warkoczy, zawleczek lub dołączonych do rusztowania elementów blokujących. Po wsunięciu mechanizmów w otwory, zablokuj je na miejscu.

Krok 3: Zmontuj krzyżulce

 

Unieś jedną ramę końcową, rozłóż jedną poprzeczkę i wsuń otwory w ramionach poprzeczek na sworznie na ramie. Zablokować sworznie i pozwolić, aby krzyżulce podtrzymywały tę ramę podczas podnoszenia drugiej ramy. Podnieść drugą ramę i wsunąć przeciwległe końce krzyżulca na sworznie i zablokować je. Powtórzyć proces, montując drugą poprzeczkę i blokując sworznie.

Krok 4: Zablokować i wypoziomować

 

Ustaw rusztowanie w pozycji, w której będziesz z niego korzystać. Na miękkim podłożu wsuń klocki 2x10 pod każdą płytę podstawową lub koło. Zablokuj koła i ustaw długi, prosty klocek 2x4 na dolnych prętach ram końcowych. Wypoziomuj rusztowanie za pomocą śrub regulacyjnych.

Krok 5: Zamontuj deski

 

Chwyć deskę rusztowania na środku, podnieś ją nad głowę pod kątem i wsuń na górną belkę, aż jej górny koniec znajdzie się poza belką. Wypoziomuj deskę i ustaw ją tak, aby haki zaczepiły się o pręty obu ram końcowych. Następnie opuścić deskę, aż haki znajdą się na prętach. Zabezpieczyć deskę za pomocą zamków obrotowych. Powtarzaj czynność do momentu zamontowania wszystkich desek.

Krok 6: Montaż barierek

 

Przenieś elementy poręczy na platformę, używając strony drabiny ramy. Wsuń słupki poręczy w dół na słupki narożne każdej ramy i zabezpiecz je za pomocą pigtaila, zawleczki lub śruby, zgodnie z modelem rusztowania. Zamontuj górne i dolne poręcze między słupkami.

Krok 7: Przygotuj stanowisko pracy

 

Przygotuj stanowisko pracy na platformach rusztowania, wnosząc potrzebne przedmioty na drabinę lub wkładając je do dużego wiadra i wciągając na górę za pomocą liny. Mając wszystkie potrzebne przedmioty pod ręką przed rozpoczęciem pracy, skrócisz czas przygotowań i malowania o zaskakującą ilość czasu. Nie tylko malowanie pójdzie szybciej. Tak poważne naprawy, jak skuwanie ścian z cegieł i usuwanie dużych fragmentów farby z drewnianego sidingu, są znacznie łatwiejsze z rusztowania niż z drabiny.

Krok 8: Unikaj niebezpieczeństw

 

Unikaj pracy na rusztowaniach w pobliżu linii energetycznych. Jeżeli w pobliżu miejsca pracy lub na trasie przebiegu prac znajdują się linie energetyczne, zwróć na nie baczną uwagę i podczas przesuwania rusztowania miej oczy nad głową. Nie zakładaj, że rusztowanie zawsze będzie poruszać się po poziomie. Wahania w podłożu mogą spowodować przechylenie rusztowania i zetknięcie metalowej ramy z liniami energetycznymi, które znajdują się wyżej niż rusztowanie. Jeśli rusztowanie ramowe nie pozwoli Ci malować bez ryzyka porażenia prądem, możesz użyć podnośników drabinowych, aby zbliżyć się do domu, ale z dala od przewodów. W przeciwnym razie, indywidualne drabiny z włókna szklanego sprawią, że praca będzie wolniejsza, ale bezpieczniejsza.

Pro Tip: Zapoznaj się z bolcami i pigtailami

 

Wiele projektów rusztowań różni się nieznacznie w swojej konstrukcji, ale wszystkie zawierają jakiś rodzaj mechanizmu, który blokuje elementy razem. Popularne są sworznie przegubowe, podobnie jak "warkocze" - zakrzywione stalowe sworznie, które wkłada się w otwory w rusztowaniu. W Twoim modelu rusztowania mogą być zastosowane inne formy blokowania, aby utrzymać zespół razem. Zawsze upewnij się, że mechanizmy łączące są prawidłowo włączone lub na swoim miejscu.

Katarzyna

Redaktor. Projektantka wnętrz.

Zobacz również