Panele podłogowe: Wszystko, co musisz wiedzieć

Nie wiem, czy zauważyliście, ale płytki to coś w rodzaju naszych rzeczy. 

Uwielbiamy sposób, w jaki mogą one zmienić wygląd, odczucia i osobowość Twojego domu, ale wiemy, że mogą one być kompletnym bólem głowy do zainstalowania... nie wspominając już o kosztownych. Wiemy również, że nie każdy ma luksus nawet rozważenia wprowadzenia tak dużych zmian w swoim mieszkaniu. Najemcy, patrzymy na was.

Dla tych z Państwa, którzy marzą o pięknych podłogach z płytek, ale są zablokowani z jednego lub kilku powyższych powodów, mamy rozwiązanie. Panele podłogowe to duże, trwałe naklejki winylowe przeznaczone do pokrywania gładkich, nieporowatych, nie pokrytych kafelkami podłóg. Charakteryzują się one motywem kafelków i nadrukowanymi liniami fug, które naśladują wygląd prawdziwych kafli i wykonują cholernie dobrą robotę, jeśli można tak powiedzieć.

W tym artykule opiszemy wszystko, co musisz wiedzieć o panelach podłogowych, aby pomóc Ci określić, czy są one dla Ciebie odpowiednie. Przerwiemy nawet proces instalacji i pokażemy kilka pomocnych wskazówek, aby upewnić się, że wszystko pójdzie gładko.

Dlaczego wybrać dla swojego domu?
Panele podłogowe przeznaczone są do pokrywania gładkich, nieporowatych podłóg. Dotyczy to również powierzchni takich jak: 

 • Linoleum
 • Winyl
 • uszczelniony beton
 • drewno lakierowane
 • Laminat

Takie powierzchnie są często spotykane w wynajmowanych domach, ponieważ są one podstawowe, trwałe i wygodne dla obrotu mieszkańców. Niestety dla najemców są one również często przestarzałe i zwyczajnie brzydkie.

Panele podłogowe Quadrostyle są doskonałym rozwiązaniem dla najemców, którzy chcą ukryć nieestetyczne podłogi. Są one również dobrym rozwiązaniem dla właścicieli domów, którzy chwilowo nie są w stanie ponieść kosztów pełnego remontu. Przy prawidłowym montażu i dobrej konserwacji wystarczą na co najmniej dwa do trzech lat.

Panele podłogowe nie są przeznaczone dla osób z istniejącymi podłogami z płytek. Jeśli masz już podłogi z kafelkami i chcesz uaktualnić ich wygląd, potrzebne są naklejki na płytki.  

Dowiedz się więcej o naklejkach na płytki w dziale FAQ "Co to jest naklejka na płytki?".

Istnieją trzy powody, aby nie stosować paneli podłogowych na podłogach z płytek.

Do tego są naklejki na płytki. Po co stosować panele, gdy naklejki do płytek pozostawiają prawdziwą fugę odsłoniętą, dzięki czemu uzyskuje się bardziej autentyczny wygląd płytek?
Spoina jest porowata, więc gdy zakrywasz linie fug, ryzykujesz, że wilgoć wypłucze się pod naklejkami, narażając na szwank klej.
Nasze panele podłogowe, choć solidne, są cienkie, co oznacza, że linie fugi będą widoczne jako relief.
...Mimo to, można użyć paneli podłogowych do pokrycia podłóg z płytek mozaikowych, jeśli jest się w pikle.

Specyfikacja produktu
Panele podłogowe to największe oferowane przez nas produkty, sprzedawane indywidualnie jako panele 24" x 48" (60 x 120 cm). Wyglądają one dość identycznie jak nasze panele tapetowe, ale są nieco grubsze (208 milsów) dzięki powłoce z laminatu ochronnego. 

Gładkie, miękkie i trwałe, nasze panele podłogowe są w stanie wytrzymać zużycie przeciętnego gospodarstwa domowego. Dzieci i zwierzęta domowe nie pasują do naszego super mocnego kleju, a sprzątanie to powiew wiatru. Wytrzyj bałagan i rozlane płyny, użyj uniwersalnego środka czyszczącego i gąbki, a nawet wyczyść je przy pomocy mopa.

Panele podłogowe mogą jednak ulec rozerwaniu, jeśli przeciągniesz po nich ciężkie meble lub urządzenia, dlatego zalecamy zainstalowanie wszystkich urządzeń przed przystąpieniem do montażu naklejek. Zalecamy również przyklejanie filcowych podkładek na nóżkach stołów i krzeseł - wszystko, co może się dużo poruszać. 

Panele podłogowe są również:

 • odporne na blaknięcie, więc pozostają kolorowe nawet w najbardziej słonecznych miejscach domu
 • wodoodporny, więc nie musisz się martwić o rozlania i rozpryskiwanie 

Podkładka samoprzylepna o niskim współczynniku przyczepności jest przesuwana w celu zapewnienia precyzyjnego i bezproblemowego montażu. Następnie, gdy przychodzi czas na ich usunięcie, odklejają się, nie pozostawiając żadnych pozostałości gumy.

Jak zamówić panele podłogowe
Krok 1: Obliczyć ilość paneli podłogowych do zamówienia
Przed zakupem należy obliczyć liczbę potrzebnych paneli podłogowych na podstawie powierzchni do pokrycia. Jeśli jesteś matematykiem i czujesz się komfortowo robiąc to na własną rękę, zrób to na własną rękę. Jeśli jednak czujesz się mniej komfortowo, obliczając liczbę paneli podłogowych na zamówienie, możesz skorzystać z naszego kalkulatora zamówień. Nie ufasz robotom? Nie obwiniamy Cię, dlatego oferujemy jeszcze jedną opcję: skontaktuj się z nami, a my obliczymy dla Ciebie Twoje zamówienie! Ty możesz nam zaufać, my jesteśmy profesjonalistami.

Zachęcamy również do kontaktu z nami w przypadku, gdy posiadacie Państwo podłogę o nietypowym kształcie lub nie chcecie kupić całego dodatkowego panelu tylko po to, aby pokryć niewielką ilość niezadaszonej przestrzeni. Chętnie wykonamy nadruk na zamówienie i wytniemy Twoje naklejki tak, aby instalacja była jak najprostsza. Wystarczy wypełnić niestandardowy formularz zamówienia.

Krok 2: Wybierz rozmiar naklejki

Panele podłogowe można kupić na naszej stronie w kategorii "Naklejki podłogowe". Wybierz swój preferowany projekt i w menu rozwijanym pod "Wybierz rozmiar" wybierz ostatnią opcję, wymienioną jako "panel podłogowy". Pozostałe opcje to rozmiary naklejek na płytki, które należy wziąć pod uwagę tylko przy zakryciu istniejących płytek.

Etap 3: Rozważenie skali

Podobnie jak naklejki na płytki, panele podłogowe są dostępne w pełnej i ćwierćskali. Pełna skala daje mniejszy, bardziej zagęszczony wzór, natomiast ćwierćskala daje większy, bardziej przestronny wzór. Dobrą zasadą jest wybór dużego wzoru dla małego pomieszczenia, np. puderniczki lub pralni. Małe wzory w małych pomieszczeniach wypadają jako przestarzałe. 

Ilustracje na naszej stronie przedstawiają wzory w ćwierćskali. Jeśli uważasz, że mniejszy wzór wygląda najlepiej, zdecyduj się na pełną skalę. 

Jak zainstalować panele podłogowe

Montaż paneli podłogowych jest dość prosty. Wystarczy pomyśleć o tym jak o gigantycznej naklejce. Zdecydowanie jest to możliwe do wykonania na własną rękę, ale możesz poprosić przyjaciela lub ukochaną osobę o pomoc, aby wszystko poszło trochę szybciej.

Aby dokładniej przyjrzeć się procesowi instalacji, podzielmy go krok po kroku na etapy.

Krok 1: Przygotuj swoje podłogi
Przerwać podciśnienie i usunąć wszystkie okruchy i plamki kurzu. Takie drobne cząsteczki mogą uwięzić się pod naklejkami i spowodować nieestetyczne i uporczywe pęcherzyki powietrza. 

Gdy drobne cząstki znikną, przetrzyj podłogę mopem lub wilgotną szmatką i uniwersalnym środkiem czyszczącym. Przed nałożeniem naklejek upewnij się, że podłogi są w 100% suche.

Krok 2: Zbierz swoje narzędzia
Czekając na smażenie podłóg, zaokrąglij wszystko, co będzie Ci potrzebne do zainstalowania naklejek:

 • czystą ściereczkę lub ręcznik do wygładzania paneli na podłodze
 • noża użytkowego lub pary ostrych nożyczek
 • ołówek do znakowania pomiarów
   

Krok 3: Instalacja pierwszego panelu
Zacznij na środku podłogi, aby nie skończyć ze szwem na środku pokoju. Wyśrodkuj panel wzdłuż linii prostej. Jeśli nie masz tam dla siebie linii prostej na podłodze, musisz ją narysować.

Aby zainstalować, należy odkleić tylną część naklejki tylko na krawędzi i wyrównać ją z linią prostą. Stopniowo odklejaj podłoże naklejki, gdy będziesz przyklejać ją do podłogi. Idź powoli i użyj szmatki, aby wygładzić ją w trakcie pracy. W razie potrzeby odklejaj i ustawiaj ponownie. Upewnij się, że panel naklejki jest ustawiony pod niskim kątem podczas nakładania. To zapewni, że będzie on przebiegał tak gładko, jak to tylko możliwe.

Krok 4: Wyrównaj swoje panele
Teraz, gdy skończył się pierwszy panel, wiesz co robić! Następny panel należy ustawić wzdłuż linii fugi na krawędzi pierwszego panelu i powtórzyć krok 3 aż do całkowitego pokrycia podłogi. Pozostaw trochę nadmiaru w miejscu, gdzie naklejka styka się ze ścianą, aby przyciąć w kroku 5.

Etap 5: Przycinanie nadmiaru
Gdy dotrzesz do ściany, mocno wepchnij naklejki w szczelinę, w której ściana styka się z podłogą. Następnie użyj noża użytkowego, aby przeciąć wzdłuż fałdy. Oderwij i odrzuć listwy na ścianie. 

Przy nakładaniu paneli podłogowych wokół lub pod urządzeniami, należy je zmierzyć i przyciąć przed nakładaniem.

Co NIE robić z panelami podłogowymi
Wreszcie, tak trwałe jak nasze panele podłogowe, są one tymczasowym rozwiązaniem podłogowym. Aby maksymalnie wykorzystać panele podłogowe i zapewnić ich trwałość tak długo, jak to możliwe, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

 • Nie łączyć paneli podłogowych z naklejkami do płytek - nie układają się one w jedną linię.
 • Nie należy instalować w miejscach, w których woda może przebywać w basenie, np. pod prysznicem. 
 • Nie wsuwaj mebli lub urządzeń na naklejki
 • NIE montować na gorącej powierzchni lub na aktywnym palenisku kominkowym
 • NIE montować na ogrzewanych podłogach
 • Nie instalować w miejscach, w których może topić się śnieg lub lód.
 • NIE szorować powierzchni ostrymi chemikaliami
 • Nie nakładać na linie zaczynu
 • Nie stosować na powierzchniach porowatych lub popękanych.
 • NIE czyścić parą wodną

Zobacz także: Ściany z kamienia a kinkiety

Wiktor

Redaktor naczelny.

Zobacz również